İşveren ve İşsizlere İşbaşında Destek

İşveren ve İşsizlere İşbaşında Destek

İŞKUR, işsizlikle mücadelede yeni bir çalışmaya imza atı yor: “İşbaşı Eğitim Programları” nın kapsamı genişletiliyor. Yeni düzenlemeyle en az 2 çalışanı bulunan işyerleri de işbaşı eğitim programlarından yararlanabilecek. İşsizlerin teorik eğitimden ziyade pratiğe dönük uygulamalarla meslek sahibi olmaları ve bu yolla mesleki tecrübe kazanmaları amacıyla İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarının kapsamı genişletiliyor. İşbaşı eğitim programlarının yeniden yapılandırılması için çalışmalar tüm hızıyla sürerken bu programlar ile hem işsizlerin işgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması ve mesleki tecrübe kazanmalarının sağlanması hem de işgücü piyasasının ara eleman ihtiyacının kaynağında karşılanması hedefleniyor.

Program en fazla haftalık 45 saat, toplam ise 6 ay olarak düzenlenebilecek. Program süresince katılımcılara; katıldığı her bir fiili gün için kursiyer zaruri giderleri ödenecek.

Yeniden yapılanma kapsamında bu ücretin 25 TL’ye çıkarılması planlanıyor. Bunun yanı sıra, program süresince her bir katılımcı için iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi de İŞKUR tarafından karşılanacak. Bu programlardan yararlanabilmek için kişinin İŞKUR’a kayıtlı bir işsiz olması, öğrenci olmaması ve 15 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Ayrıca katılımcıların, işverenin 1. dereceden kan hısmı olmaması da aranan şartlar arasında. Yeniden yapılandırma kapsamında, katılımcırın, işbaşı eğitim programlarının başlamadan önceki 6 aylık dönemde işyerine ait prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması koşulu revize edilerek bu sürenin 3 aya indirilmesi planlanıyor. Yeniden yapılandırılacak olan işbaşı eğitim programlarından, 2 elemanı olan işyerleri dahi yararlanabilecek. 2-10 işçi çalıştıran işyerlerinde 1 katılımcı işbaşı eğitim görebilecek. Daha büyük işyerlerinde ise işçi sayısının 10’da biri kadar katılımcı, işbaşı eğitim programından yararlanabilecek. İşyerleri, katılımcıların işbaşı eğitimlerini mevcut çalışanları aracılığıyla işyerinde fiilen sağlamak zorunda olacak.