Kazaları Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Kazaları Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Hiç kazaları önlemek için neler yapabileceğiniz düşündünüz mü? Belki, diğer birçok insan gibi, kazanın kader olduğuna inanıp, elden bir şey gelmeyeceğini düşünüyorsunuz. Veya bunun sadece başkalarının başına gelebileceğini düşünüyorsunuz. Gerçek şu ki, kaza herkesin başına gelebilir ve genellikle kazalar önlenebilir.

Hakkında Düşünelim

İşte hakkında düşüneceğimiz bir şey. İstatistikler, birçok vakada meydana gelen kazaların kurban tarafından, diğerlerinin de iş arkadaşları tarafından önlenebilir olduğunu söylüyor. Bildiğiniz kaza geçiren insanları bir düşünün. Çoğunlukla aptalca bir hataydı, değil mi? Diğer bir deyişle, kişi ya da o bölgede çalışan bir başka kişi tarafından önlenebilirdi.

Yedi Harika Öneri

Aşağıda bizzat sizin kazaları önlemek için yapabileceğiniz yedi öneri bulunuyor:

Kaza önlemeyi günlük hayatınızın bir parçası haline getirin: Güvenliği ön planda tutun. Bir işe başlamadan evvel, tüm ekipmanların iyi durumda olduğundan emin olun. Ayrıca, kişisel koruyucu donanımlarınızı da unutmayın.

Amirinize güvensiz hareket veya durumları rapor edin: Eğer tehlikeli bir şey görürseniz ya da birinin güvensiz şekilde çalıştığını fark ederseniz bu konuda bir şeyler yapın. Eğer güvensiz bir durumsa, düzeltebiliyorsanız düzeltin. Aksi takdirde düzeltebilecek yetkiliye bunu raporlayın. Birinin güvensiz davranışlar içinde olduğunu görürseniz de samimi bir şekilde o kişiyi uyarın.

Eşek şakalarını engelleyin: Çocuğunuzu her zaman birileri incinmeden evvel bu tarz şakaları yapmaktan vazgeçmesi konusunda uyaran siz değil misiniz? Pekala, eşek şakaları her yaştan çocuk için zararlıdır. Bir inşaat işinde sürekli çok dikkatli değilseniz rahatlıkla yaralanabilirsiniz. Çoğu zaman “zararsız” bir şaka geri teper ve insanlar yaralanır ya da ölür.

Yönergeleri izleyin: Eğer bir saatli bombayı imha ediyor olsaydınız çok dikkatli olup, yönergeleri adım adım izlerdiniz. İşinizde de aynı özeni göstermelisiniz. Size bir talimat verildiğinde, o işi yapmanın en güvenli ve en iyi yolu o şekilde olduğu için size verilmiştir. Bazen bir şeyi talimatından çok az değişik bir şekilde yapmak bile size ya da bir başkasına ciddi sorunlar yaratabilir.

Önerilerde bulunun: Bir şeyi yapmanın daha hızlı ya da daha iyi bir yolunu biliyorsanız, paylaşın. Denenir ve eğer pratik bir yolsa uygulamaya konulur. Fakat her şeyden önce önereceğiniz yolun güvenli olduğundan emin olmalısınız. Ve bir şeyleri yapmanın daha güvenli bir yolunu biliyorsanız, her ne şekilde olursa olsun, paylaşın.

Tertip düzene dikkat edin: Hiç kimse hantal bir durumdan hoşlanmaz. Birini dağınık bir çalışma alanında görmek üzücüdür. Hatta bu üzüntüden daha da ileri gider. Özensiz bir çalışma alanı gözleri rahatsız ettiği gibi, kazalar içinde bir zemin hazırlar. Etraftaki çöpler ve gelişi güzel saçılmış malzemeler takılma, düşme hatta yangına sebep olabilir.

İşinize uygun giyinin: Kişisel koruyucu donanımlarınıza ek olarak işinize uygun şekilde giyinin, böylece zarar görmezsiniz. Bol kıyafetleri (gevşek kollar ya da manşetler gibi) tercih etmeyin ve makineye dolanabileceği, takılabileceği için asla takı (saat, künye, kolye, yüzük, bilezik, vb) takmayın.